Astronomické jevy v lokalitě můžete interaktivně vyhledávat za pomoci programu Stellarium.
Návod jak nastavit Stellarium najdete zde: Stellarium - instalace lokálního obzoru pro lokalitu Markvartický rybníček

Markvartický rybníček

Snad keltské kalendářní-astronomické místo, zatím ovšem neprokázáno. Určitě ale výborná astronomická lokalita, názorně demonstrující starověkou astronomii.

Markvartický rybníček - okamžik východu Slunce na Čarodějnice 30. dubna

1. Jižnější val směřuje na východ Slunce o keltských svátcích Beltine (Čarodějnice 30. dubna) a Lughnasadh (11. srpna). Stín vržený vycházejícím Sluncem po jižnějším valu určuje velmi přesně termín těchto svátků. Stín pozorovatele přitom přesně pokrývá val po celé jeho délce - délka stínu je cca 40 metrů! Jev je pozorovatelný jen cca 6 dní v roce, konec stínu postupuje o 40cm denně, a datum svátku se dá určit na den přesně. Jedná se a datum napůl mezi slunovratem a rovnodenností, svátky tedy určují čtvrtou a pátou osminu roku, období nejdelších dnů.

2. Severnější val směřuje na východ Slunce o letním slunovratu. Stín vržený vycházejícím Sluncem po severnějším valu určuje období vyvrcholení léta a termín letního slunovratu.Video a kresba vlevo - východ Slunce o Beltine 30. dubna - 40 metrů dlouhý stín pozorovatele se vynořuje přesně po délce jižnějšího valu
Video a kresba vpravo - východ Slunce o letním slunovratu - stín pozorovatele se vynořuje v minutě 2:00 přesně po délce severnějšího valu.

Východ Měsíce 17.6.2019, pohled od rybníčku. Takto z vrcholku hory Veselka vychází i Slunce o zimním slunovratu.

Východ Měsíce 9.8.2022, pohled od rybníčku. V 18,6 let dlouhém Metonském cyklu vychází Měsíc po dobu 10ti let až takto vpravo od hory Veselka. Poté po dobu sedmi let nikdy nevyjde vpravo od hory Veselka. V roce 2022 se Měsíc pomalu přibližuje k maximálnímu lunovratu nad průsmykem Veselíčko.

---Markvartický rybníček podrobněji

1. Astronomické vlastnosti rybníčku
1.1 Motivace
1.2. Směřování valů rybníčku
1.3. Východ Slunce o Beltine 30. dubna a o letním slunovratu
1.4. Východ úplňku kolem Lughnasadhu 11. srpna
1.5. Východ Slunce o zimním slunovratu 21. prosince a na Štědrý den
1.6. Určení termínu Velikonoc
1.7. Proč úplněk, lunovraty, Metonský cyklus
1.8. Metonský cyklus - pohled od rybníčku
1.9 Maximální lunovrat
2. Směřování na Růžovský vrch
3. Kdo postavil rybníček?
4. Závěr

5. Poznámky
5.0 Keltský kalendář,  japonský tradiční kalendář
5.1 Odlehlost lokality
5.2 Siderický kompas
5.3 Jak postavit rybníček
5.4 Metonský cyklus a zatmění Měsíce
5.5 Použitý software, kontrola shody modelu ve Stellariu se skutečností
6. Historie bádání
Výlety, cyklotrasy a pěší turistika
po kliknutí na fotografii se zobrazí fotogalerie trasy & mapa:
Turistika Mezi vrcholky Lužických hor - pěkná pohodová cyklotrasa (35 km) Skalními městy Českosaského Švýcarska - pěkná pohodová cyklotrasa (46 km) Suťový les a výhled na Českosaské Švýcarsko - zajímavý pěší výlet v nejbližším okolí Markvartic (8 km) Rozhledny na Děčínsku - mezi Děčínským Sněžníkem a Jedlovou - přehled rozhleden a panoramatických výhledů Ski Polevsko - běžkařská stopa Jedlová - Markvartice - Benešov nad Ploučnicí - pohodová cyklotrasa (30km) Západ slunce na hoře Hana - krátký cyklistický nebo pěší výlet v nejbližším okolí (8,5 km) Veselíčko - adrenalinový trip - opuštěnou krajinou na horském kole nebo pěšky (16 km) povodím Bystré - cyklotrasa v blízkém okolí Markvartic (24 km) Růžovská planina - cyklotrasa v blízkém okolí (30 až 50 km) Caspar David Friedrich - po stopách kultovního malíře německého romantismu (výlet autem) Růžovský vrch - výstup na dominantu kraje - výlet autem a pěšky Brložec - Benešov nad Ploučnicí - krátká ale náročná cyklotrasa (23 km) hora Klíč a Panská Skála - náročnější cyklotrasa (43 km) Cesta skalním městem - cyklistický nebo pěší výlet v nejbližším okolí (7,5 km) Přes horu Hana na Zámecký vrch - cyklotrasa v blízkém okolí (19 km) Merboltice - malebná lánová ves vzdušnou čarou 8 km od Markvartic obec Studený - rozhledna Studenec - skalní kapličky,  soutěsky Stará Oleška - Markvartice - Merboltice - náročnější cyklotrasa po neznačených cestách a pěšinách (22+22 km) Oybin - romantický hrad 45 km od Markvartic (výlet autem)
turistika Markvartice Markvartice, fotoateliér F. Eypert Markvartice Markvartice 26.2.1913 Markvartice - člen tělocvičné jednoty ve slavnostní uniformě Markvartice Pravčická brána Růžovský vrch Markvartičtí skauti v letech 1945-48 Markvartice


Generated with Arles Image Web Page Creator